Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej
Gumisie w świecie muzyki
Wtorek, 26 kwietnia, przyniósł kolejne spotkanie będące efektem współpracy Gminnego Centrum Informacji z Orkiestrą Dętą OSP Mszczonów. Wspólne zajęcia muzyczne w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów poprowadziły Aleksandra Kacprzak z GCI oraz Dagmara Bednarek, kierownik strażackiego zespołu. O instrumentach opowiadały przedszkolakom z grupy Gumisie. W ten sposób Orkiestra Dęta OSP Mszczonów rozpoczęła realizację projektu „WyGraj Pasję!” finansowanego ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Zadanie ma na celu zaciekawienie mieszkańców, szczególnie młodych, muzyką i rozwijanie artystycznych pasji, które są doskonałą alternatywą dla rozrywek związanych z urządzeniami elektronicznymi.
Wspólna wędrówka po krainie dźwięków rozpoczęła się od edukacyjnej bajki, z której maluchy dowiedziały się, jakie są rodzaje instrumentów i jak można wydobywać z nich brzmienie. W trakcie seansu okazało się, że dźwięk można wywołać bardzo różnymi działaniami – przede wszystkim dmuchając, szarpiąc struny, uderzając, potrząsając czy naciskając klawisze.
Po części teoretycznej, a w zasadzie filmowej, przyszła pora na samodzielne próby grania. Gumisie mogły nie tylko zobaczyć przeróżny sprzęt i usłyszeć muzyczne ciekawostki. Przede wszystkim przedszkolaki miały okazję wcielić się w role młodych artystów i spróbować wydobyć dźwięk ze wszystkich prezentowanych instrumentów.
Pierwszym z nich było pianino, w którego klawisze przedszkolaki uderzały z wielkim zapałem. Potem Gumisie mogły zobaczyć instrument, który powstał w Ameryce Południowej. Kij deszczowy, zwany również „zaklinaczem deszczu” wydaje dźwięki, które najmłodsi bez problemu skojarzyli z padającą wodą. Odprężające brzmienie bambusowego, ręcznie malowanego instrumentu bardzo spodobało się wszystkim przedszkolakom.
Werbel, ze swoim donośnym dźwiękiem otrzymywanym poprzez uderzanie pałkami, zainspirował Gumisie do ruchu. Przedszkolaki dzielnie maszerowały, wsłuchując się w wybijany rytm. Oczywiście, same również mogły przekonać się, czy trudno jest „ożywić” taki bębenek.
Dzwonki chromatyczne, czyli rozbudowane cymbałki, mali goście Izby rozpoznali bez problemu. Wielu z nich deklarowało, że ma w domu i grało już na ich, bardziej zabawkowej i kolorowej wersji. Wydobycie dźwięku nie sprawiło więc Gumisiom żadnego problemu.
Podczas spotkania przedszkolaki przyjrzały się również fisharmonii. Instrument ten stanowi ciekawe połączenie pianina i organów. Egzemplarz, będący częścią wystawy w Izbie Pamięci, pochodzi z końca XIX w. Przedszkolaki w trakcie zajęć mogły się przekonać, jak trudno jest wydobyć dźwięk z klawiszy fisharmonii. Instrument wymaga bowiem nieustannego pompowania dwoma miechami, które jest niezłym ćwiczeniem dla nóg. Na zakończenie spotkania wspólnie wykonano znaną piosenkę „Wlazł kotek”. Jej melodia popłynęła z klawiszy fisharmonii, a akompaniament stanowiły potrząsane przez dzieci tamburyny, marakasy i dzwonki. Przedszkolaki ochoczo zaśpiewały również ten znany utwór.
Dagmara Bednarek, GCI