Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej
Orkiestra Dęta OSP Mszczonów
Wiele miast ma swoje symbole. Najczęściej są nimi charakterystyczny budynek, znana instytucja bądź firma lub cenny zabytek. A co można uznać za symbol Mszczonowa?
W tej kwestii zdania będą z pewnością podzielone. Sądzę jednak, że mimo wszystko wiele osób zgodzi się ze mną i za takowy symbol uzna ... Orkiestrę Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Mszczonowie.
To wspaniały przykład ludzkiej pracowitości, wytrwałości i olbrzymiej liczby talentów. Orkiestra stała się pasją dla przedstawicieli wielu mszczonowskich pokoleń. Grały w niej całe rodziny. Strażacy wielokrotnie reprezentowali miasto na przeróżnych, zamiejscowych uroczystościach. Stali się niepisanymi ambasadorami Mszczonowa. Trudno sobie wyobrazić, aby jakiekolwiek miejskie święto odbyło się bez udziału Orkiestry. Strażacy od lat są też nierozerwalnie związani z życiem lokalnych parafii. Moim zdaniem Orkiestra wrosła w Mszczonów na tyle, że można ją uznać za symbol miasta.
* * *
Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Mszczonowie jest najstarszym tego typu zespołem w Polsce. Potwierdzają to dane Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Strażacki zespół utworzony został w 1890 r. przez hrabiego Kazimierza Krasińskiego, dziedzica okolicznych dóbr ziemskich.
Od samego początku powstania Orkiestry przynależność do niej uważana była za zaszczyt. Zespół wywierał duży wpływ na życie towarzyskie i kulturalne miasta. Podczas zaborów Orkiestra rozbudzała świadomość narodową mszczonowian. W okresie międzywojennym strażacki zespół ugruntował swą silną pozycję w mieście.
Członkowie Orkiestry powiększali i uzupełniali instrumentarium, a w 1936 roku pozyskali również przestronne miejsce do prób, w nowo powstałej remizie strażackiej. Złowrogie czasy drugiej wojny światowej rozproszyły strażackich muzyków po całym świecie. Wielu z nich już nigdy nie powróciło do swego rodzinnego Mszczonowa. Jednak ci, którzy ocaleli, jesienią 1949 roku reaktywowali zespół. Początek był bardzo trudny- instrumentów było niewiele, a remiza została zniszczona.
Pokonywanie trudności dodatkowo konsolidowało zespół i utwierdzało jego członków w przekonaniu, że ich działalność jest miastu naprawdę potrzebna. Orkiestra była symbolem Mszczonowa, a strażackie mundury przypominały o wolnej Polsce. Po raz pierwszy po wojnie zespół publicznie wystąpił na ślubie druha Czesława Narożnego, który przez wiele lat pełnił później zaszczytną funkcję kierownika Orkiestry. Ostatnim członkiem zespołu, uczestniczącym czynnie w reaktywowaniu Orkiestry po wojnie, był druh Kazimierz Kalinowski. Rodziny Narożnych i Kalinowskich szczególnie zasłużyły się zresztą dla zespołu.
Orkiestra opiera swą działalność na tradycjach rodzinnych. Wiele mszczonowskich rodzin związało z nią swe losy. W ciągu ostatnich 50 latach orkiestra brała udział w wielu konkursach, festiwalach i przeglądach. Zespół uświetniał również swą obecnością niemal wszystkie znaczące, miejskie uroczystości. W sumie mszczonowscy strażacy koncertowali w około 100 miejscowościach na terenie całego kraju oraz uczestniczyli w licznych wyjazdach zagranicznych.
Do najważniejszych osiągnięć Orkiestry należą:
- zdobycie Nagrody Ministra Kultury i Sztuki /1979/,
- udział w Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr OSP w Koszalinie /1995/,
- trzykrotne wywalczenie pierwszego miejsca w Wojewódzkich Przeglądach Orkiestr Dętych OSP /1991, 1993, 1995/,
- zajęcie czwartego miejsca w Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Ciechanowie /1993/,
- zdobycie szóstego miejsca w Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Chodzieży /1995/,
- udział w przywitaniu i Mszy Świętej odprawionej na łowickich błoniach przez Ojca Świętego Jana Pawła II /czerwiec 1999/,
- udział w pielgrzymce „Strażacy Ojcu Świętemu” zorganizowanej z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II /wrzesień 2003/,
- zajęcie 7 miejsca w festiwalu najlepszych orkiestr europejskich Rasteder Musiktage /Dolna Saksonia - 2005/.
W swoim repertuarze Orkiestra posiada utwory: patriotyczne, religijne, wojskowe i klasyczne oraz folklorystyczne, taneczne i biesiadne. Obecnie zespół liczy 60 członków. Jej kapelmistrzem jest Szczepan Bieszczad, a kierownikiem Dagmara Bednarek.
Najstarszym członkiem zespołu jest druh Marek Węgrowski.
W 2002 roku do Orkiestry dołączyły także mażoretki, których formację założyła druhna Joanna Nowak-Zielonka. Obecnie grupę taneczną prowadzi druhna Marta Danielik.
Na podstawie materiałów Orkiestry Dętej OSP
Piotr Dymecki