Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej
Akt urodzenia księdza Antoniego Zakrzewskiego, 1865 rok
Ksiądz Antoni Zakrzewski urodził się w miejscowości Kamieńczyk Jankowięta, w parafii Nur, 18 kwietnia 1865 r. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1888 roku w wieku 23 lat. Parafię w Mszczonowie objął w 1912 r.
Tuż po mianowaniu na proboszcza objął funkcję prezesa Gminnego Komitetu Obywatelskiego, który rozpoczął proces budowy Domu Ludowego w Mszczonowie i choć latem 1915 r. Komitety rozwiązano to plan powstania obiektu pozostał i był dalej realizowany, dzięki ofiarności księdza Zakrzewskiego.
Budowa Domu Ludowego w Mszczonowie rozpoczęła się w 1916 r., co potwierdza data wyryta w kamieniu węgielnym, wmurowanym pod jego budowę. Znalazł się na nim dodatkowo napis „FUND. X. A. Z” można więc domniemać, że inicjały z kamienia dotyczą Antoniego Zakrzewskiego, ówczesnego proboszcz Parafii pw. św. Jana Chrzciciela, który był pomysłodawcą powstania „Ludowca”. Duchowny przekazał również ziemię kościelną pod jego budowę. Najprawdopodobniej w ten sposób władze miasta i mieszkańcy uhonorowali go za zasługi.
Proboszcz Parafii pw. świętego Jana Chrzciciela ks. kanonik Antoni Zakrzewski został zapamiętany przez mszczonowskich Żydów jako ten, który na początku I wojny światowej odważył się protestować przeciwko rosyjskiej akcji wysiedlania mieszkańców pochodzenia semickiego.
Ksiądz Antoni Zakrzewski, kanonik honorowy, długoletni proboszcz Mszczonowa, po ciężkich cierpieniach zmarł w Inowrocławiu w wieku 67 lat w dniu 13 sierpnia 1932 r. W sumie posługę kapłańską sprawował przez 44 lata. Pochowany został w Mszczonowie na starym cmentarzu, gdzie spoczął jednak na niespełna rok.
W dniu 27 czerwca 1933 r. odbył się jego powtórny pochówek na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Spoczął w jednej mogile z bratem, Julianem Jastrzębcem Zakrzewskim, oraz z pozostałą rodziną.
oprac. Aleksandra Kacprzak, GCI