Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej
Rękopis nut utworu „Marsz na dętą orkiestrę 42 Pułku Piechoty” skomponowanego przez Franciszka Maklakiewicza, 1937 rok
W ramach serii „Eksponat miesiąca” prezentujemy wyjątkowy przedmiot, który przybliża życie i twórczość niezwykłego kompozytora Franciszka Maklakiewicza. Jest to rękopis nut utworu „Marsz na dętą orkiestrę”, który powstał w 1937 roku w trakcie służby wojskowej artysty w 42 Pułku Piechoty w Białymstoku. Rękopis składa się z 12 stron nutowych i nigdy wcześniej nie został opublikowany, co czyni go szczególnie cennym.
Franciszek Maklakiewicz, znany również pod pseudonimem Izbicki, urodził się 22 września 1915 roku w Mszczonowie i był jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów swojego pokolenia. Jego twórczość była niezwykle wszechstronna; obejmowała muzykę symfoniczną, kameralną czy filmową, utwory chóralne, ilustracje teatralne, pieśni żołnierskie i religijne.
Ten „muzyczny klejnot” sprzed lat rozświetla historię polskiej muzyki wojskowej oraz niesie za sobą unikatową historię i znaczenie.
Franciszek Maklakiewicz pełnił służbę wojskową w 42 Pułku Piechoty w Białymstoku. Właśnie w tym czasie, w 1937 roku, powstał „Marsz na dętą orkiestrę 42 Pułku Piechoty”. Skomponowany na 12 stronach odręcznie zapisanych nut stanowi cenny akcent muzyczny w życiu wojskowym kompozytora.
Melodia utworu jest niezwykle wyrazista i mocno podkreśla militarny charakter marszu. Dźwięki pełne werwy i dumy wprowadzają słuchacza w atmosferę wojennej determinacji. Współbrzmienia dętych instrumentów dodają muzyce powagi i mocy, jednocześnie oddając hołd żołnierskim tradycjom.
Niestety, kariera Franciszka Maklakiewicza została brutalnie przerwana przez wybuch II wojny światowej. Po rozpoczęciu konfliktu kompozytor brał aktywny udział w działaniach obronnych, podczas których został ciężko ranny. Zmarł w szpitalu polowym w 1939 roku, w wieku 24 lata. Śmierć w obronie Ojczyzny zabrała światu muzyki ogromny talent i zaprzepaściła możliwość dalszego rozwijania jego niezwykłych zdolności.
Prezentacja tego unikatowego rękopisu to nie tylko okazja, by bliżej poznać talent Franciszka Maklakiewicza, ale także hołd dla jego pamięci i wkładu w polską muzykę.
oprac. Aleksandra Kacprzak, GCI