Aktualności - rok 2023

Podróż do czasów Powstania Warszawskiego

Majowy czwartek w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów przeniósł uczniów szkoły podstawowej w Mszczonowie do dramatycznych czasów Powstania Warszawskiego. Spotkanie poprowadził Marcin Łaszczyński z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Warszawie. Uczniowie klasy 4 wzięli udział w zajęciach „Zawiszacy”, a szóstoklasiści – „Dziś, jutro, pojutrze”.

Młodsi uczestnicy historycznego spotkania rozpoczęli od przypomnienia sobie, kiedy i dlaczego wybuchła II wojna światowa. Poznali tło wydarzeń i dowiedzieli się, jak wyglądała ówczesna mapa Europy, podzielonej pomiędzy III Rzeszę i ZSRR. Prowadzący opowiedział im także, czym były m.in. Szare Szeregi czy mały sabotaż. W ten sposób historia doszła do 1 sierpnia 1944 r., czyli dnia, w którym o godzinie 17 rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. W opowieści o tym zrywie mieszkańców stolicy pojawiły się także wątki dotyczące udziału młodych, a nawet dzieci.

Szóstoklasiści także na początek przypomnieli sobie tło II wojny światowej i okoliczności jej wybuchu. Dowiedzieli się także o akcjach represyjnych, które prowadzili hitlerowscy okupanci, a także działaniu małego sabotażu, w których niejednokrotnie uczestniczyli nawet ich rówieśnicy. Wiele emocji wywołała też opowieść prowadzącego o Powstaniu Warszawskim.

Obydwie części zajęć miały formę angażującą uczestników, którzy mogli się przenieść do czasów powstańców poprzez historyczne fotografie z prezentacji, a także zadania. Sprawdzali więc, jak trudno było przemieszczać się kanałami, czyli drogą, którą musieli wybierać nie tylko powstańcy, ale i warszawiacy, by zapewnić sobie bezpieczne przemieszczanie się po terenie stolicy. Uczniowie oglądali również fragmenty historycznych filmów dokumentalnych i fabularnych, słuchali piosenek opowiadających o powstaniu, a także pieśni, które śpiewali sami walczący i cywilna ludność miasta. Wspaniałe lekcje historii pokazały młodym, w jakiej rzeczywistości żyli, walczyli i zdecydowanie zbyt często umierali, ich rówieśnicy, którzy kochali swój kraj całym sercem.

Dagmara Bednarek, GCI

  • Dzieci w IPRM
  • Dzieci w IPRM
  • Karta pracy
  • Dzieci w IPRM