Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej
Narzędzia i część warsztatu stolarsko-ciesielskiego Bolesława Dymeckiego, lata 50-te XX w.
Eksponat miesiąca znajduję się w Izbie Pamięci Ziemi Mszczonowskiej w sali ogólnomiejskiej i stanowi część wystawy stałej, pokazując fragment autentycznego warsztatu stolarskiego. Całość należała i była wykorzystywana przez lokalnego rzemieślnika Bolesława Dymeckiego. Wśród tradycyjnych, ręcznych narzędzi znajdują się pilniki, strugi (hebel), młotki, dłuta i wiele innych, które były nieodłącznymi elementami pracy stolarza.
W bogatych zbiorach Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej znajdują się również drewniane meble: szafa, kredens, łóżko, kołyska, komoda, stół i wiele innych…, zbijane na kołki, które zostały wykonane przez rodzimych rzemieślników. Niestety, brak warunków lokalowych uniemożliwia ich wyeksponowanie. Mszczonowscy stolarze tworzyli piękne i funkcjonalne meble oraz inne wyroby drewniane. Charakterystyczny styl zdobień rowkowych, którym się wyróżniały sprawił, że nazywano je "meblami mszczonowskimi", by podkreślić ich niezwykły wygląd, będący zasługą rodzimych rzemieślników.
Narzędzia i część warsztatu stolarsko-ciesielskiego Bolesława Dymeckiego wyróżniają się nie tylko ze względu na swoją wartość historyczną, ale także dlatego, że pozwalają odwiedzającym zobaczyć, jak wyglądała tradycyjna praca w zakładzie stolarskim. Wszystkie elementy ekspozycji są oryginalne, opatrzone w tabliczkę informacyjną.
Fragment warsztatu symbolizuje miejskie tradycje rzemieślnicze, którego nadal są silnie zakorzenione w lokalnej społeczności. Bolesław Dymecki był znanym i cenionym stolarzem, a jego zakład cieszył się dobrą reputacją nie tylko wśród mieszkańców Mszczonowa, ale i okolicznych wiosek. Zbiór narzędzi jest też swoistym hołdem dla niego i wszystkich rzemieślników, którzy przyczynili się do rozwoju Mszczonowa i zachowania jego tradycji. Dla odwiedzających jest zaś pretekstem do zagłębienia się w historię i kulturę miasta poprzez pryzmat stolarstwa i rękodzieła.
oprac. Aleksandra Kacprzak, GCI